زوتوپیا (Zootopia)

زوتوپیا (Zootopia)

انیمیشن شهر حیوانات

۲ اسفند ۱۳۹۶

انیمیشن زوتوپیا، محصول ۲۰۱۶ کمپانی دیزنی (Walt Disney Animation Studios) است. انیمیشنی خوش ساخت که توانست اسکار بهترین انیمیشن ۲۰۱۷ را برای تیم سازندگانش به ارمغان بیاورد.

زوتوپیا ساخته تیمی از کارگردان‌ها متشکل از بایرون هاوارد، ریچ مور و جرید بوش است که در کارنامه خود انیمیشن‌های موفقی مانند گیسو کمند یا تنگلد (Tangled) را دارند.

نقد زوتوپیا

نویسندگان این انیمیشن اصول ساخت انیمیشن برای گروه سنی کودکان را به خوبی رعایت کرده‌اند و در اصطلاح کارتون زوتوپیا را با مفهوم و دیالوگ‌هایی مناسب فهم آنها تولید کردند، علاوه بر جذاب و خنده‌دار بودن،‌ فلسفه پس این داستان بزرکسالان را نیز جذب خود کرده است، فلسفه‌ای غنی از تمدن و شهرنشینی که همه جوامع کم و بیش با آن سرکار دارند و به نوعی دغدغه تمدن این دوران است؛ مسائلی مانند قضاوت‌های نابه‌جا درباره افراد یا گروه‌ها با نژاد یا قومیت خاص و معضل تبعیض نژادی. زوتوپیا یا شهر حیوانات در وهله اول به بزرگسالان یادآوری می‌کند که هنوز درباره افراد از یک نژاد یا قوم دیگر قضاوت نادرست دارند در هر جایگاهی نسبت به طبقه پایین‌تر در جامعه تبعیض قائل می‌شوند.

علاوه بر این تیم سازنده زوتوپیا یا شهر وحش تمایل به فرهنگ سازی در میان کودکان دارند که همه افراد جامعه با هم برابرند و از حقوق مساوی برخوردارند.

داستان انیمیشن زوتوپیا

زوتوپیا بیشتر از مسئله تبعیض نژادی بر روی قضیه قضاوت فردی تاکید دارد و این هدف را با شخصیت جودی هابز (جنیفر گودوین) به خوبی به تصویر کشیده است. جودی خرگوش جوانی است که آرزوی پلیس شدن را در از کودکی در سر می‌پروانده و برای رسیدن به این هدف تلاش کرده و اکنون با تمرین و پشتکار به هدفش رسیده است. حالا وقت این است که حاصل دسترنج خود را ببیند بنابراین راهی مهد تمدن، شهر “زوتوپیا” می‌شود، جایی که حیوان‌ها از هر دو گونه وحشی و اهلی و بزرگ و کوچک در کنار هم زندگی می‌کنند.

اما همه چیز طبق خواسته جودی پیش نمی‌رود و روزگار روی بدش را به او نشان می‌دهد. خرگوش تازه وارد شغلش را دوست ندارد و باید با آن کنار بیاید، با روباهی برخورد می‌کند که کلاه بردار است و قصد اذیت کردن او را دارد و از همه مهمتر کسی او را جدی نمی‌گیرد تا زمانی که تصمیم می‌گیرد با کشف یک راز بزرگ خودش را ثابت کند.

زوتوپیا ۲

استقبال بی‌نظیری که در سینما‌های جهان از انیمیشن زوتوپیا به عمل آمد کمپانی دیزنی و تیم سازنده را بر آن داشت تا به فکر ساخت ادامه آن بیفتند. زمان پخش زوتوپیا ۲ طبق برخی اخبار نوامبر ۲۰۲۱ خواهد بود و تیم سازندگان و صداپیشه‌ها تقریبا دست نخورده باقی می‌ماند.

در انیمیشن زوتوپیا قسمت ۲ جودی و نیک وایلد (جیسون بیتمن) را می‌بینیم که همکار شده‌اند و در لباس پلیس تلاش می‌کنند امنیت شهروندان را تامین کنند، اما هنوز زوتوپیا از شر حیوانات شرور خلاص نشده و دو شخصیت کلیدی داستان، خرگوش و روباه، کارهای زیادی برای انجام دادن دارند.

zootopia

شخصیت های زوتوپیا

جنیفر گودوین در نقش جودی هاپس، خرگوش

جیسون بیتمن در نقش نیک وایلد، روباه

ادریس البا در نقش رئیس پلیس بوگو، بوفالو

شکیرا در نقش غزال، خواننده مشهور در زوتوپیا،‌آهو

جی کی سیمونز در نقش لئودور لاینهارت، شهردار زوتوپیا، شیر

جنی سلیت در نقش داون بلودر، منشی شهردار،‌گوسفند

نیت تورنس در نقش بنجامین کلاوهاوزر، دفتردار اداره پلیس شهر،‌چیتا

موریس لامارچ در نقش آقای بزرگ، رئیس مافیا، موش

علاقمندان به تماشای آنلاین و دانلود رایگان انیمیشن می‌توانند به سایت پلان مراجعه کنند و به آرشیوی از انیمیشن‌های جدید دسترسی پیدا کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *