«دانکرک» به روایت کریستوفر نولان

«دانکرک» به روایت کریستوفر نولان

واقعه دانکرک از دید شاهد عینی

۱۸ آذر ۱۳۹۶

دانکرک (Dunkirk)، آخرین ساخته کریستوفر نولان، روایتی است از دورانی هر چند کوتاه اما سرنوشت‌ساز در جنگ جهانی دوم.

این کارگردان انگلیسی تبار در اولین تجربه خود برای به تصویر کشیدن واقعه‌ای تاریخی، به ترس‌های بشری در خلال جنگ جهانی دوم پرداخته هر چند فیلم «دانکرک» تنها روایت چند روز از این جنگ است. همین رویکرد باعث شده منتقدان این فیلم را جدا از سبک و سیاق فیلم‌های جنگ و جهانی دوم به حساب بیاورند.

در خلال این چند روز سرنوشت ساز در ژوئن ۱۹۴۰ حدود ۴۰۰ هزار نفر از سربازان متفقین که در محاصره ارتش نازی بودند از بندر دانکرک در شمال فرانسه به خاک بریتانیا انتقال داده شدند.

بیننده در همان دقایق ابتدایی فیلم در میان بمباران اتفاق‌های فیلم قرار می‌گیرد و مانند شاهدی عینی وقایع را می‌بیند ودر جریان نبرد افراد برای زنده ماندن قرار می‌گیرد و همچنین جنگ توامان زمینی و دریایی و هوایی را تجربه می‌کند.

با وجود اینکه این فیلم قهرمان محور نیست و بیشتر شخصیت‌ها تا پایان فیلم بی نام و نشان می‌مانند اما کارگردان سه‌گانه بت‌من با وسواس مختص به خود بازیگرانش را در زمین و هوا دریا قرار داده است. از جمله بازیگران فیلم «دانکرک» می‌توان به تام هاردی، کنت برانا، کیلین مورفی، مارک رایلنس و هری استایلز اشاره کرد.

کارگردان بین ستاره‌ای (Interstellar) در آخرین فیلم خود تکنولوژی فیلم‌برداری روز دنیا و دوربین‌های ۷۰ میلیمتری آی مکس (I Max) را در خدمت داستان پردازی قرار داده است تا جزئیات بیشتری از این جنگ تاریخی در بند دانکرک را به تصویر بکشد و در کنار آن تاثیر بیشتری بر مخاطبان بگذارد.

نولان در اولین تجربه کارگردانی و نویسندگی در ژانر تاریخی و جنگی مانند فیلم‌های قبلی خود باز هم با کمپانی برادران وارنر همکاری کرده است.

تاریخ اکران «دانکرک» ۲۱ جولای ۲۰۱۷ (۳۰ تیر) بود و استقبال مخاطبان از این فیلم در روز اول اکران، فروشی در حدود ۲۰ میلیون دلار در گیشه داخلی برایش رقم زد.

برای مشاهده و دانلود «دانکرک» با دوبله فارسی به سامانه پلان مراجعه کنید. علاوه بر دانلود فیلم Dunkirk 2017، کاربران می‌توانند سایر فیلم‌های این سامانه را هم با دوبله فارسی ببینند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *