هیث لجر افسانه­‌ای، بازیگر نقش جوکر

هیث لجر افسانه­‌ای، بازیگر نقش جوکر

Heathcliff Andrew Ledger

۳ بهمن ۱۳۹۶

هیث لجر بازیگری که بدون تردید جوکر را به بهترین نقش منفی سینما بدل کرد در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸ میلادی درگذشت. لجر (Heathcliff Andrew Ledger) علاقه زیادی به کارگردانی فیلم داشت و چند موزیک ویدئو ساخته بود که پس از مرگش برندهٔ جایزهٔ ISP Robert Altman شد.

هیث لجر با نقش جوکر جاودانه شد یا جوکر با بازی هیث لجر؟

جوکر به لطف بازی درخشان لجر تبدیل به یک نماد در تاریخ سینما شد و لجر به خاطر این نقش در جشنواره اسکار جایزه بهترین بازیگری را برد، اسکاری که هیچ گاه نتوانست لمس کند. لجر مدتی پیش از اکران فیلم شوالیه تاریکی به دلیل مسمومیت دارویی درگذشت، علت مرگ او را استفاده همزمان از داروهای ضدافسردگی با دوز بالا عنوان کردند. او در سن ۲۸ سالگی مرد  و به عضویت در کلوپ ۲۸ ساله ها در آمد.

فیلم «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight) برای هیث ­لجر اهمیت زیادی داشت او یک ماه خود را در اتاق هتلی حبس کرده بود و خنده های هراسناک و مظطرب نقش را تمرین می کرد. او دفتر یادداشتی نیز همراه خود داشت که از آن به عنوان خاطرات جوکر یاد می کرد. در این دفتر نوشته هایی جنون آمیز و دیوانه وار یادداشت کرده بود. او این نوشته ها را به دیوار اتاق می‌چسباند تا به خوبی بتواند در نقش جوکر فرو رود. لجر نه تنها می دانست جوکر چطور راه می‌رود، حرف می‌زند و گوش می‌کند، بلکه حتی می دانست که او چطور نفس می‌کشد.

لجر در جایی گفته بود: “بازیگری شناخت از زندگی و خودشناسی است. شما می توانید تمام تکنیک های بازیگری را یاد بگیرید اما اگر درباره خودتان یا زندگی چیزی ندانید هیچ فایده ای ندارد.”

heath_ledger

فیلم های هیث لجر

«کوهستان بروکبک» (Brokeback Mountain) از دیگر بازی های درخشان لجر به شمار می رود. در فیلم کوهستان بروکبک او نقش یک کارگر مزرعه را بر عهده داشت که عاشق گاوچرانی با بازی جیک جیلنهال می‌شود.

Brokeback Mountain نامزد اسکار شد که با این اتفاق لجر در رتبه نهم جوان‌ترین نامزدان جایزهٔ اسکار قرار گرفت.

فیلم “مکس دیوانه:جاده خشم” (Mad Max: Fury Road) نیز یکی از مواردی بود که هیث لجر قرار بود در آن به ایفای نقش بپردازد که به دلیل مرگش این نقش به­ عهده تام هاردی گذاشته شد.

پلان مفیدترین و جدیدترین مطالب مرتبط با فیلم و سریال­های روز دنیا را در وبلاگ خود منتشر کرده و امکان دانلود فیلم و سریال خارجی را در وبسایت خود فراهم آورده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *