گرامیداشت یاد علی معلم

گرامیداشت یاد علی معلم

در آستانه سال‌مرگ معلم

۲۰ اسفند ۱۳۹۶

علی معلم، از پیشکسوتان جریان ساز در عرصه سینما، تلویزیون و مطبوعات حوزه سینما در آخرین روزهای سال ۱۳۹۵، در سن ۵۴ سالگی چشم از جهان فرو بست.

علی معلم در آذر ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. تحصیلات عالیه را در رشته سینما گذراند و پس از آن فعالیت در زمینه ساخت برنامه‌های تلویزیونی مانند «جنگ هنر»، «از واژه تا تصویر»، «سینمای اندیشه» و چند عنوان دیگر را بر عهده داشت. تهیه کنندگی فیلم‌های «شوکران»، «گاوخونی»، «ازدواج به سبک ایرانی» و «آل» که درگیشه نیز موفق بودند، از جمله فعالیت‌های او در صنعت سینما به شمار می‌روند.

مجله دنیای تصویر را می‌توان جزء مهم‌ترین فعالیت‌های مطبوعاتی علی مغلم به شمار آورد که در سال ۷۱ برای فعالیت در حوزه سینما راه‌اندازی شد و فصل جدیدی بود در وادی معرفی و نقد و بررسی آثار سینمای ایران و سینماگران ایرانی، بعد از آن این مجله بهانه‌ای شد برای راه‌اندازی اولین جشن سینمایی و تلویزیونی خصوصی ایران، جشن حافظ، جشنی به بهانه داوری و ارزیابی آثار سینمایی و تلویزیونی ایران.

از جمله فعالیت‌های علی معلم عضویت در هیات داوری چند فستیوال سینمایی داخلی و بین‌المللی بود، هفت دوره داوری و انتخاب در جشنواره فیلم فجر، داوری جشنواره بین‌المللی فیلم کشورهای غیرمتعهد پیونگ یانگ، جشنواره فیلم جوان، جشنواره رویش و اولین دوره جشنواره فیلم‌های ویدئویی زنان، پروین اعتصامی.

علی معلم، مجری و تهیه کننده کاربلد سینما برای تهیه کنندگی دو فیلم کورش کبیر و کنتس سلما با مسعود جعفری جوزانی و حسن فتحی قرار داد امضا کرده بود اما در ۲۳ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ چشم از جهان فرو بست و علاقمندان به اندیشه‌هایش را با چندین کار نا تمام تنها گذاشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *