فیلم «اول پدرم را کشتند» بهترین اثر آنجلینا جولی

فیلم «اول پدرم را کشتند» بهترین اثر آنجلینا جولی

فیلم First they killed my father

۲۷ دی ۱۳۹۶

اول پدرم را کشتند فیلمی بیوگرافی، تاریخی و مهیج ساخته آنجلینا جولی و بدون شک بهترین تجربه کارگردانی اوست. اثری ساده، تکان دهنده با داستانی قدرتمند، که کشتار بیرحمانه خمرهای سرخ در کامبوج را روایت می کند.

این فیلم اولین همکاری آنجلینا جولی با نت فلیکس (Netfilix) و چهارمین اثر بلند سینمایی وی به عنوان فیلمساز به شمار می‌رود.

فیلم اول پدرم را کشتند بر اساس کتاب خاطرات نویسنده و فعال حقوق بشر اهل کامبوج، لونگ آونگ ساخته شده است.

داستان فیلم اول پدرم را کشتند

پدر لانگ اونگ که یک مقام دولتی در کامبوج است و بهترین هدف برای شورشیان خمرهای سرخ به حساب می‌آید. با کشته شدن پدر، لانگ تمام تلاش خود را به نجات پیدا کردن از دست خمرهای سرخ معطوف می‌کند.

بیشتر تمرکز فیلم روی چهره بازیگر خردسالش است و وقایع تلخ و تکان دهنده‌ای که با فاصله چند متر با قهرمان داستان اتفاق می‌افتد از زاویه دید او به نمایش در می‌آید. کشتاری که در یک آمار خوش بینانه منجر به کشته شدن ۲ میلیون نفر شده است.

First they killed my father اولین فیلمی است که از زاویه دید یکی از قربانیان فاجعه کامبوج و از دل اتفاقات و از چشم مردم داغ‌ دیده کامبوج وقایع را به تصویر کشیده است.

شاید یکی از بهانه‌های جولی برای ساخت این فیلم سینمایی «اول پدرم را کشتند» دختری باشد که سالها پیش از کامبوج به فرزندی قبول کرده است. اما در حقیقت اثر کاملا به منبع اصلی خود، یعنی کتاب خاطرات لانگ اونگ وفادار است و تجربیات شخصی نویسنده را به تصویر می‌کشد.

یکی از نکات تاثیر گذار فیلم به این واقعیت برمیگردد که اگر چه عامل کشتار بیش از ۲ میلیون انسان، رژیم نژادپرست خمرهای سرخ بوده است اما شرایط سیاسی جهان در دهه ۷۰ از جمله سیاست‌های آمریکا در جنگ ویتنام، چنین کشتار بیرحمانه ای را به کامبوج تحمیل کرد.

از نکات مثبت دیگر فیلم «First they killed my father» بازی تاثیرگذار بازیگر خردسال فیلم سری موچ است. جولی نیز که به توانایی این بازیگر خردسال پی برده دوربینش را در اختیار او قرار داده است. این کودک کامبوجی به گونه‌ای با فجایع اردوگاه کار اجباری برخورد می‌کند گویی همه این تجربیات را از سر گذارنده است.

تصویربرداری این فیلم در اوایل فوریه ۲۰۱۶ در کامبوج آغاز و ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ اکران شد. این فیلم نامزده بهترین فیلم خارجی زبان گلدون گلوب ۲۰۱۸ بود.

علاقمندان به تماشا و دانلود فیلم First they killed my father می‌توانند این فیلم را در کنار سایر فیلم‌های روز هالیوود در سایت پلان مشاهده کنند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *